Higher Cincinnati, Northern Kentucky highschool sports activities scores, Jan. 25-Jan. 31

0
225

The following results were provided by high school coaches or their agents. Send the results to [email protected] every night. Please send nominations for the team or athlete of the week by Monday morning for the previous week’s achievements to [email protected]

January 25th

Girls basketball

Lebanon 59, sycamore 43

Lebanon (13-3): Mueller 1 2 5, Dunn 0 1 1, Rogers 2 2 8, Folley 8 5 22, Anspach 1 1 3, Sauerland 4 0 9, Stone 3 0 9, Edmonds 1 0 2. Total: 20 11 59.

Sycamore maple (9-7): Key. Sheridan 4 1 11, Skinner 3 0 6, Kei. Sheridan 3 10 16, Riley 4 0 8, Gause 1 0 2. Total: 15 11 43.

Half-time: L 31-28. 3-pointer: S 2 (Key. Sheridan 2); L 8 (Stein 3, Rogers 2, Müller, Folley, Sauerland).

Badin 64, Woodward 12th

Woodward (5-9): Davenport 4 0 8, Turner 2 0 4. Total: 6 0 12.

Badin (8-8): Lindesmith 3 1 8, Grawe 3 0 8, Pohlen 2 0 5, Dixon 6 0 16, Beeber 2 0 6, Mangino 3 0 8, Newberry 4 0 8, Christie 1 0 2, Mathews 1 0 3. Total: 25 1 64 .

Half time: B 37-8. 3-pointer: W none; B 13 (Dixon 4, Grawe 2, Mangino 2, Beeber 2, Lindesmith, Pohlen, Mathews).

Bishop Brossart 49, Nicholas County 19

Nicholas County (2-3): Cleaver 4 1 11, Tedder 0 2 2, Hatton 1 0 2, Adams 1 1 4. Total: 6 4 19.

Bishop Brossart (6-0): Rowe 3 0 7, Jump 1 0 3, Steffen 1 0 3, Kiefer 1 1 22, Kramer 2 0 5, Kaeff 0 2 2, Fisher 1 1 3, Crowe 1 1 4. Total: 10 5 49.

Half time: BB 31-8. 3-pointer: NC 3 (Cleaver 2, Adams); BB 6 (Rowe, Sprung, Steffen, Kiefer, Kramer, Crowe).

St. Ursula 74, Taft 39

Taffeta (8-5): Petty 1 3 5, Burnett 7 4 18, Brazziel 5 4 14, Humphrey 1 0 2. Total: 14 11 39.

St. Ursula (6-9): Sullivan 1 0 2, Weber 4 2 12, Meyer 2 0 4, Klare 1 0 2, O’Toole 4 0 9, Strayhorn 5 1 12, Domingo 3 2 8, Boeing 2 0 4, Finley 4 0 8, Morgan 3 0 9, Voelkerding 2 0 4. Total: 31 5 74.

Half time: SU 32-16. 3-pointer: T none; SU 7 (Morgan 3, Weber 2, Strayhorn, O’Toole).

Colerain 48, Seton 26

Seton (5-11): Schenkel 2 0 4, Martin 0 5 5, McKeel 1 1 3, Krauser 4 3 11, Yeazell 1 0 2, Johnson 0 1 1. Totals: 8 10 26.

Colerain (10-6): K. McNally 3, 28, Tai. Pewett 3 0 6, A. McNally 6 3 15, Bartel 1 1 4, White 4 1 9, Toepfort 1 0 3, Taj Pewett 0 3 3.

Half-time: C 24-9. 3-pointer: S none; C 2 (Bartel, Toepfort).

Mason 51, Princeton 43

Mason (12-0, 9-0 GMC): Barnes 1 2 4, Cary 3 0 7, Cosimi 2 2 6, Mattes 4 7 17, Popplewell 4 8 17. Overall: 14 19 51.

Princeton (10-4, 8-2 GMC): Hill 2 0 6, Cash 1 0 2, Roshelle 7 4 20, Wilson 1 0 2, Carter-Hartley 2 3 7, Julious 1 2 4, Abrams 1 0 2. Overall: 15 9 43.

Half time: M 21-13. 3-hand: M 4 (Mattes 2, Cary, Popplewell); P 4 (Hill 2, Roshelle 2).

Springboro 50, Lakota West 36

Lakota West (13-4): Ngwa 2 2 6, Gray 5 3 15, Flores 4 0 8, Key 1 0 3, Broz 1 0 2, Johnson 1 0 2. Total: 14 5 36.

Springboro (13-5): Crozier 4 2 12, Nation 5 5 15, Wells 1 3 5, Rines 3 0 6, Pohlabel 1 0 2, Gildea 1 0 2, Downing 3 2 8th overall: 18 12 50.

Half-time: S 25-17. 3-hand: S 2 (Crozier 2); LW 3 (gray 2, key).

Harrison 35, Hamilton 28

Harrison (12-5): Seger 3 1 7, Kowalski 2 1 6, Pittman 3 2 8, Tombragel 2 0 5, Davis 2 0 5, Pfaffl 2 0 4. Total: 14 4 35.

Hamilton (1-12): Harrison 1 0 2, D. Aldridge 2 0 4, Moore 0 1 1, Isaacs 6 3 15, A. Aldridge 1 0 2, Davis 1 2 4. Overall: 11 6 28.

Half time: ham 16-12. 3-pointer: no ham; Har 3 (Kowalski, Tombragel, Davis).

Other

Roger Bacon 69, McNicholas 35

Fenwick 40, age 39

Boys basketball

Conner 55, beech wood 49

Beech wood (6-2): Downton 6 0 16, Rolf 3 0 9, Moore 1 0 3, Decker 1 0 2, Draud 7 3 19. Total: 18 3 49.

Conner (7-1): Hamilton 7 0 17, Osterbur 1 0 2, Lohr 1 1 4, Campbell 2 0 4, Castrucci 1 1 4, Skiles 3 5 11, Couzins 4 4 13. Total: 19 11 55.

Half time: T 33-33. 3-hand: C 6 (Hamilton 3, Lohr, Castrucci, Couzins); B 10 (Downton 4, Rolf 3, Draud 2, Moore).

Boys bowling

Georgetown 2268, Blanchester 2001

Head: Franklin (G) 418, R. Brewer (B) 413.

Kings 2344, Anderson 1760

Leader: Bayse (K) 357, Matthews (A) 281.

Elder 2871, La Salle 2666

Leader: Noeth (E) 466, Blessing (LS) 416.

Badin 2405, Purcell Marian 2122

Leader: Stiens (B) 407; Dugger (PM) 395.

Roger Bacon 2102, Summit Country Day 1736

Leader: Burgess (RB) 347, Altmix (SCD) 277.

Girl bowling

Georgetown 1944, Blanchester 1117

Leader: Edmisten (G) 416, Pembleton (B) 285.

Kings 2032, Anderson 1965

Leader: Wood (K) 354, Bryant (A) 340.

Badin 1766, Purcell Marian 1521

Roger Bacon 2128, Summit Country Day 1995

Head: Schneifer (RB) 311, Johnson (SCD) 307.

Girls swim

Roger Bacon 625, Harrison 516

200MR-Roger Bacon 2: 14.20; 200 Free Finan (RB) 2: 27.46; 200 IM Hoffman (RB) 2: 40.63; 50 free-Borgert (RB) 29.39; 100 fly-Finan (RB) 1: 14.01; 100 free borrowings (RB) 1: 06.13; 500 Free-Murphy (RB) 6: 17.06; 200FR-Roger Bacon 2: 02.18; 100 back – Hoffmann (RB) 1: 16.45; 100 Breast Murphy (RB) 1: 21.36; 400FR-Roger Bacon 4: 28.80.

Boys swim

Harrison 537, Roger Bacon 346

200MR-Roger Bacon 2:00:25; 200 free-Hinsey (RB) 2: 07.98; 200 IM-Poettker (H) 2: 47.09; 50 free Nieman (H) 25.61; 100 fly-Hinsey (RB) 1: 03.15; 100 free Nieman (H) 56.28; 500 Free-Grider (RB) 5: 29.47; 200FR-Roger Bacon 1: 45.63; 100 back – Manos (H) 1: 08.23; 100 Breast Hackney (RB) 1: 15.81; 400FR-Harrison 4: 05.11.

Basketball plans for boys and girls in Ohio, NKY

Schedules are compiled by conference websites and can be changed at any time. All competitions start at 7:30 p.m. unless otherwise stated.

Ohio

Boys

January 25th

Cincinnati College Prep on North College Hill

Withrow at Shroder

Summit Country Day in Norwood (7pm)

January 26th

Trotwood Madison in La Salle (7pm)

St. Xavier in Covington Catholic (8 p.m.)

Taft in Fenwick (7pm)

Chaminade Julienne in Badin

Age at McNicholas

Purcell Marian in Miamisburg

Wyoming with Roger Bacon

Sycamore maple in West Lakota

Lakota East in Oak Hills

Finneytown in Deer Park

Taylor reading

Indian Hill in Mariemont (7.45pm)

Turpin at Anderson

Little Miami at Kings

Talawanda and Edgewood

Mount Healthy in Harrison

Ross in the northwest

Withrow at Aiken

Play Montessori in Riverview East

Hughes at Shroder

Woodward at Western Hills

Lockland at Clark Montessori (6 p.m.)

Summit Country Day in New Miami

Cincinnati Country Day in Seven Hills

Goshen near Batavia

Clermont Northeastern in Bethel-Tate

East Clinton in Blanchester

Georgetown near Lynchburg Clay

Clinton Massie in New Richmond

Felicity-Franklin in Williamsburg

Bethel in Middletown Madison

Monroe in Waynesville (7:45 PM)

January 27th

Lakota West near Sycamore

Little Miami in Winton Woods (6pm)

West Clermont at Hughes

Milford in West Clermont

Lockland in Norwood (7pm)

Clark Montessori at CHCA

North College Hill on Summit Country Day

Western Brown in Wilmington

girl

January 25th

Ursuline Academy in Lakota East (7pm)

Seton at Colerain

Age in Fenwick

McNicholas with Roger Bacon

Middletown at Fairfield (6pm)

Harrison in Hamilton (7pm)

Lakota West in Springboro (7pm)

Mason at Princeton

Lebanon near Sycamore

Reading at Ross

Hughes in Wyoming

Mariemont on Indian Hill (7.45pm)

Miamisburg in Little Miami (6:30 p.m.)

Kings in West Clermont (6:30 PM)

Eaton and Talawanda (6 p.m.)

Withrow in Taft (6 p.m.)

Aiken at Woodward

North College Hill on Summit Country Day (6 p.m.)

Clark Montessori in Lockland (6:30 p.m.)

East Clinton at Felicity-Franklin’s (7pm)

Batavia in Western Brown (7pm)

Williamsburg in Clermont Northeastern (7:15 pm)

Middletown Christian in Blanchester

Clinton Massie in Goshen

Wilmington in New Richmond

Middletown Madison Valley View (7:15 PM)

January 26th

Ursuline Academy with Mercy McAuley (7 p.m.)

St. Ursula on Mount Notre Dame

Madeira in Beechwood (6:30 PM)

Church Christian in Oyler (6 p.m.)

Play Montessori in Riverview East (6pm)

Hughes at Shroder (6 p.m.)

Bethel Tate in Georgetown

January 27th

Chaminade Julienne in Fenwick

Badin at McNicholas

Purcell Marian with Roger Bacon

Princeton in Hamilton (7pm)

Oak Hills in Fairfield (7:15 pm)

Lakota West in Middletown (7:15 pm)

Sycamore maple at Mason

Reading in Mariemont

Indian Hill at Taylor

Finneytown, Wyoming

Kings at Anderson (7pm)

West Clermont, Lebanon (7.15pm)

Loveland in Little Miami (7:15 PM)

Winton Woods in Milford (7:15 pm)

Walnut Hills at Turpin

Mount Healthy at Edgewood

Harrison at Ross

Cincinnati pioneered Talawanda

Hughes in Aiken (6 p.m.)

Western Hills at Withrow (6pm)

Taft at Woodward

Summit Country Day at North College Hill (5 p.m.)

CHCA at Miami Valley Christian (6 p.m.)

St. Bernard-Elmwood Place in New Miami (6 p.m.)

Lockland at Seven Hills (7pm)

Peebles at Felicity-Franklin’s (6 p.m.)

Northmont in Springboro (7pm)

Northern Kentucky

Boys

January 25th

Walton-Verona in Anderson County

Portland Christian on Calvary Christian

Beech wood at Conner

Owen County in Grant County

January 26th

Covington Latin in Bellevue (6pm)

Campbell County in Boone County

Beech wood at Cooper

St. Xavier in Covington Catholic (8 p.m.)

Williamstown in Gallatin County

Newport at Lloyd (6 p.m.)

Dayton in Ludlow

Robertson County, Pendleton County (6 p.m.)

Highlands at Scott (6pm)

Heritage Academy at Villa Madonna

January 27th

Calvary Christian with Bishop Brossart

Grant County at Cooper

Ludlow in Dixie Heights

Boone County at Villa Madonna

Covington Catholic in Walton-Verona

girl

January 25th

Nicholas County with Bishop Brossart

Grant County in Boone County

East Central in Dixie Heights (7pm)

Newport Central Catholic in the highlands

Dayton in Ludlow

Covington Latin in Robertson County (6:30 PM)

Holmes at Villa Madonna (6 p.m.)

Anderson County in Walton-Verona

January 26th

Madeira in beech wood

St. Henry with Bishop Brossart

Notre Dame at Conner

Academy of the Immaculate Conception in Dayton

Western Hills at Newport Central Catholic

Robertson County in Pendleton County

Holy Cross at Ryle

Cooper at Scott (8 p.m.)

January 27th

Simon Kenton in Boone County

Highlands at Campbell County

St. Henry at Lloyd